maanantai 2. kesäkuuta 2025

Pink monday; Nivea Face Cleansing Magic Bar

Moikka ja ihanaa kesäkuuta! Itsellä on tänään ensimmäinen virallinen lomapäivä ja tätä ihanuutta jatkuu kuukauden verran. Keli on tänään sateinen, mutta ei anneta sen häiritä.
Tänään pink mondayssa esittelyssä Nivean kasvosaippua. Sain tämän joskus Minnin joulukalenterista mutta en ole uskaltanut ottaa tätä käyttöön koska mielikuva saippuasta on kuivattava ja ärsyttävä.


Tämä kyseinen heleyttävä saippua sisältää ruusu -uutetta ja e -vitamiinia. Vaikka käytänkin tästä nimeä kasvoSAIPPUA, ei pala sisällä saippuaa ollenkaan. Tuote pitää ihon pH -tasapainon kunnossa.
Pala sisältää 99% luonnosta peräisin olevia ainesosia. Puhdistavana ainesosana on natriumkookossulfaatti. Muita iholle "hyödyllisiä" ainesosia on mm. auringonkukansiemenöljy, askorbyylipalmitaatti - C-vitamiinin johdannainen ja betaiini.


Pahoittelen kuvaa, sillä olin jo testaillut palaa ennen kuin otin siitä kuvan.
Tämä pala on lähes tuoksuton, en edes haistanut sitä normaalia Nivea -tuoksua jota tuotteissa yleensä on. Väri on hyvin haalean vaaleanpunainen. 


Käytän itse palaa toisen vaiheen puhdistuksessa tai meikittöminä päivinä. Kastelen kasvot ja hieron palaa kosteissa käsissä saadakseni aikaan vaahdon ja vasta sitten laitan sen kasvoille. 
Olen todella yllättynyt siitä miten hellävarainen tuote tämä on. Oma naamani reagoi kyllä heti tuotteeseen joka ei itselleni sovi ja olin varma että tämän käytön jälkeen ihoani kiristää ja se rupeaa hilseilemään ym. Mutta ei. Tämä ei kuivata yhtään! Kasvojen pesun jälkeen ei ole kiirettä laittaa kosteutta iholle. Iho tuntuu silkkisen pehmeältä ja sileältä.
Tällainen pala on myös erittäin kätevä ulkomaille lähtiessä jos matkustaa pelkillä käsimatkatavaroilla.
Nämä palat ovat tulleet markkinoille jo 2021 ja vissiin enää ei kovin monesta paikasta juuri saa näitä. Tai ainakaan tätä versiota. Sitä kuorivaa versiota näkyi olevan.

Käytätkö kosmetiikasta kiinteitä palaversioita?

-T
 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Mielipiteitä? :)