maanantai 30. joulukuuta 2024

Pink monday; Sence Embrace Body Lotion Mousse

 Moikka!

Pitkästä aikaa pink monday -postaus. Yritän nyt (taas vaihteeksi) postailla tänne jotain muutakin kuin loppuneita. Ostin Normalista joskus sellaisen yllätyspussin joka oli naisille. Siellä oli todella paljon kaikkea kivaa, tykkäsin siitä enemmän kuin siitä meikkiversiosta jonka olen täälläkin esitellyt. Tämä vaahtomainen vartalovoide oli siellä mukana.


Sisältää mm. sheavoita, glyseriiniä ja jojobaöljyä.
En ole aiemmin tainnut käyttää moussemaista vartalovoidetta, mutta tähän tykästyin todella paljon. Tuoksussa sanotaan olevan ruusua ja santelipuuta, ja omaan nenään tämä tuoksuukin vähän parfyymimaiselta. Ei kuitenkaan liian vahvasti.


Vaahto on todella kuohkeaa ja kosteuttavaa, mutta myös imeytyy nopeasti eikä jää tahmaiseksi. 
Melkein pelkästään tällä olisin pärjännyt alkutalven, mutta lisäsin joukkoon myös öljyä.
Jos siis etsit kosteuttavaa ja nopeasti imeytyvää vartalovoidetta, uskallan suositella tätä. Pitää tutkia Normalista mitä muita vaihtoehtoja heillä on. Nyt on myös käytössä Sencen suihkumousse, joka on laadultaan yhtä hyvä kuin Ritualsin vaahdot mutta vain murto-osa sen hinnasta.

Sence on siis todella edullinen merkki, jolta löytyy myös hyviä tuotteita. Senceltä löytyy lähes kaikkea ihonhoidosta meikkeihin. Meikkejä en ole tainnut kokeilla, mutta mieli tekisi. En ole varma olenko edes nähnyt niitä suomessa kaupoissa... Mutta ainakin netistä saa tilaamalla.

Onko Sence tuttu merkki ja löytyykö siltä jotain lempparia?

-T


lauantai 28. joulukuuta 2024

Joulukalenterien luukut 19-24

 Moikka!

Vielä olisi viimeiset 6 luukkua joulukalentereista esiteltävänä ja sitten voidaan siirtyä joulusta odottelemaan uutta vuotta. Kohtahan sekin jo koittaa.

Minnin joulukalenteri:


19. Sinsay Hand Cream ja Mascara. Sinsay on ihana kauppa! Mulla on ollut heidän käsivoiteita ennenkin ja ne ovat ihan toimivia ja herkullisen tuoksuisia. Muista meikeistä ei ole kokemusta, joten tätä ripsiväriä testaan kyllä ilolla.
20. Revuele Nourishing Body Jelly. Mango on yksi lempituoksuistani kosmetiikassa. Saa nähdä miltä se tässä tuoksuu. Tämä jää odottamaan lämpimämpiä kelejä.

21. Hawaiian Tropic Sun Protection Powder. Ihana päästä testailemaan tämmöistä. Ruusufinnin takia täytyy pitää huoli aurinkosuojasta, mutta jos on meikkiä niin sen päälle ei oikein voi voiteita ruveta levittelemään. Otan tämän Lanzarotelle mukaan. Vähän jännittää että tuoksuuko tämä miltään. Mulla on ollut joskus tämän merkin aurinkosuojavoidetta joka haisi mun nenään ihan hyttysmyrkyn ja kynsilakanpoistoaineen yhdistelmältä. Yrjö.

22. Himalaja-setti. Tämä olikin iso luukku. Siinä oli jalkavoidetta, savinaamio, suihkugeeli, suolakuorinta ja vartalovoide. Olen usein näitä hypistellyt Lidlissä, mutta en sitten ole ostanut. Kiva päästä testailemaan ihan kunnolla. Himalajan suolasaippuaa mulla on kyllä ollut mutta siitä sain todella pahan reaktion...

23. Rituals... The Ritual of Jing Calming Foaming Shower Gel. Rakastan näitä Ritualsin suihkuvaahtoja. Ihana oli vielä kun kerroin Minnille että aiempi suihkuvaahtoni oli tyhjä kun sitä olisin käyttäny koska poikaystäväni oli käyttänyt sen, Minni oli juuri samana päivänä ostanut tämän :) Ihana Minni.

24. Max Factor Creme Puff Pressed Powder ja L'oréal True Match Foundation. L'oréalin meikkivoidetta olen käyttänyt aiemmin ja tykännyt todella paljon. Tuota Max Factorin puuteria en ole kokeillut, mutta klassikkohan se on. Toiveena oli meikkejä viimeiseen luukkuun.

MiNy:


19. Saippua? Jos oikein tulkitsin kalenterin takaa, niin tämä on siis kukkasaippua. Jotenkin aika hauraan oloinen, mutta otan testiin kunhan saan kylppärin ensin siivottua. En usko että tämä kauaa kestää.

20. IDCinstitute Cotton Candy Hand Cream. Nyt on kyllä tässä kuussa tullut monta käsivoidetta, jos ottaa mukaan ne jotka ostin Berliinistä. Ei tarvitse heti ostaa lisää. 

21. IDCinstitute Marshmallow Body Scrub. Tämän varmaan käytän ihan vain kotona, sillä en yleensä tee kummempia ihonhoitoja reissuissa.

22. Pesukukka. Sitten loppukalenteri mentiinkin alamäkeä. Onhan tämä söpö, mutta niin kovin pieni. Lupasin lähettää tämän Minnin tyttärelle.

23. Varpaiden erottelija. Ja kokonaista 1 kappale. Ei kait siinä. En yleensä käytä näitä sillä saan todella helposti suonenvedon jos mun varpaisiin kosketaan...

24. Kylpypommi. Onhan tuo kivan kultainen jne mutta viimeisestä luukusta olisi odottanut jotain vähän parempaa. Myös tämä lähtee Minnin tyttärelle.

Lyko:


19. By Lyko Grip That Base Primer. Primereita on aina kiva testailla. Harmi vain että niitä on jo vissiin 4 jonossa ennen tätä... Mutta toisaalta, mitäpä ei olisi. Pystyisin pärjäämään tällä kosmetiikkamäärällä jo muutaman vuoden.

20. The Inkeylist Hyaluronic Acid Serum. Jee, seerumi ja vielä mulle uudelta merkiltä. Olen siis kuullut ja nähnyt näitä tuotteita, mutta en ole kokeillut. Talvella varsinkin tarvii kaiken mahdollisen kosteutuksen.

21. Maybelline Sky High Mascara. Yksi mun lemppareista. Tällä saa todella kauniit ja näyttävät ripset. Ainoa miinus siitä että ainakin ne pari kappaletta jotka olen itse ostanut kuivuivat melko nopeasti ja rupesivat varisemaan.

22. Hickap Honey Glow Priming Moisturizer. Luulin ensin että tämä on myös primeri, mutta kun luin tarkemmin niin tässä sanotaankin: huokosia supistava meikki/päivävoide. No, pitää testata. Yleensä tämmöiset eivät riitä peittämään kasvojeni punoitusta.

23. Starskin Vip The Gold Mask. Uh, kangasnaamio... En ole fani, mutta kyllä tämä tulee käytettyä.

24. Dr. Ankerstjerne Anti-age Night Cream. Jonoon menee tämäkin. Voiteita on vain niin paljon siihen nähden kuinka nopeasti saan niitä kulumaan. 

Huh. Nyt on kaikki luukut esitelty ja sitten voikin keskittyä tekemään tilaa näille. Sain kuin sainkin kaikki mahtumaan kosmetiikkalaatikkoon, mutta helppoa se ei ollut. Jotkut pääsivät jo suihkuun odottelemaan vuoroaan ja meikit meni meikkipöydälle.

Onko teillä jotain uudenvuoden suunnitelmia? Itse en vielä oikein tiedä mitä tekisin. Pari ystävää otti hotellihuoneen ja pyysivät sinne kilistelemään, mutta saa nyt nähdä.

-T


perjantai 27. joulukuuta 2024

Joulukalenterien luukut 13-18

 Moikka taas!

Käydään sitten läpi joulukalenterien luukut 13-18. Eilen yritin järjestellä kosmetiikkalaatikkoani ja totesin sen olevan jo niin täynnä etten tiedä minne kaikki nämä purkit laitan. Meikit mahtuu kyllä meikkipöydälle, mutta ihonhoito ja hiustenhoito tulee olemaan hankalaa... Nooh. Eiköhän niille joku paikka löydy. Paljon taas tuli kivoja juttuja.

Minnin joulukalenteri:


13. Revolution Banana Brighten Baking Powder. En ole muistaakseni käyttänyt Revolutionilta puuteria, tai ainakaan irtopuuteria, mutta olen kuullut tästä versiosta hyvää.
14. Sence Plump Up Your Day Hand Cream. Käsivoiteita tarvii aina ja etenkin talviaikaan. Tuntuu että koko ajan on kädet kuivat kun pesen niitä niin usein.

15. Sentio Be Your Own Sunshine Eau de Parfum. Tässä kuussa olen saanut jo 4 uutta tuoksua. Ne kuluvat harmittavan hitaasti, vaikka yritän käyttää niitä vähän joka paikassa. Mulla on kyllä erikseen töihin, juhliin, vapaapäiville ja iltaisin käytettävät tuoksut. Tätä oli kyllä pakko suihkauttaa ja on kyllä kivan tuoksuinen. Varmaan kuitenkin arkikäyttöön menee.

16. B.Fresh Don't Hate, Exfoliate Body Scrub. Uuh, melonin tuoksuinen. Rakastan melonintuoksua kosmetiikassa. En vielä korkannut tätä kun käytän ensin toisen kuorinnan pois, joten en tiedä miten hyvältä tämä tuoksuu.

17. Hth Intimate Wash ja Deodorant. Intiimipesu tulee kyllä käyttöön, dödö varmaan menee vapaapäiväkäyttöön, sillä mulla ei useimmat deot pidä hajuja kurissa ja en oikein jaksa uskoa että tämäkään pitäisi. Mutta testaamallahan se selviää.

18. L'oréal Elvital Dream Length Dry Shampoo. Kuivashampoita myös menee säännöllisesti ja viime vuosina mikään ei ole oikein toiminut mulla. Tykkäsin tän sarjan shampoosta ja hoitoaineesta, joten toivottavasti tämäkin on hyvää.

MiNy:


13. IDCinstitute Apple Body Butter. Yleensä mulla on näiden buttereiden kanssa se ongelma että ne eivät imeydy kunnolla. Eli eivät myöskään kosteuta koska jäävät vain ihon pinnalle hillumaan. Mutta purkki on sen verran pieni että käytän tämän vaikka jalkavoiteena jos ei muualle sovi.

14. IDCinstitute Aloe Vera Face Mask. Tämän varmaan otan Lanzarotelle mukaan. Toiveena olisi saada aurinkoa ja tämä varmasti olisi ihana allaspäivän jälkeen. Mutta koskaan ei voi keleistä tietää onko siellä edes lämmin silloin kun menemme sinne. Onneksi tämä on niin pieni tuubi että ei vie paljoa tilaa.

15. Hiuspompula... Huoh. Siis joo, hiuspompuloita menee ja paljon, mutta VIHAAN näitä puhelinjohtoponnareita!!! Anteeksi nyt vaan, mutta mun kohdalla se ainakin on ihan p*skapuhetta että nämä eivät repisi hiuksia tai aiheuttaisi painaumia. Onneksi poikaystäväni sanoi ottavansa tämän käyttöönsä.

16. IDCinstitute Mashmallow Shower Gel. Myös tämä lähtee reissuun, sillä pientä suihkugeeliä mulla ei taida olla...

17. IDCinstitute Coconut Bath Salt. Jalkakylpyyn tämäkin menee. Kiva että tästä kalenterista on tullut eri tuoksuisia juttuja.

18. IDCinstitute Vanilla Conditioner. Tavallaan harmi kun nämä on sinetöity niin ei voi tuoksutella kun en halua vielä avata näitä.

Lyko:


13. I'm From Rice Toner. Ah, kasvovettä. Rakastan kasvovesiä. Ja olen kovasti tutustumassa Korealaiseen kosmetiikkaan, joten ilolla otan tämän käyttöön.

14. Gosh Soft'n Tinted Lip Balm sävyssä 005 pink rose. Luulin ensin että tämä olisi ollut samanlainen kuin Clarinsin huulikiillot joissa on se sellainen sienipää, mutta ei ollutkaan. Tavallinen tuubimallinen joista en niin välitä. Niitä on hankala käyttää hygieenisesti, joten käytän niitä yleensä vain kotona ennen kuin lähden ulos. Ja toinen tuubimallinen on töissä siellä aulapalvelussa jossa mulla on oma vessa takatilassa niin pystyy pesemään kädet ennen kiillon laittamista.

15. Purito Wonder Releaf Centella Serum Unscented. Jess, lisää seerumeita. Sen lisäksi vielä korealaista JA rauhoittavaa. Herkkä nassuni (toivottavasti) kiittää.

16. Maria Åkerberg Foot Cream. Tämä varmaan jää odottelemaan kevättä. Eucalyptus ja piparminttu kun kuulostavat viilentäviltä ja mun varpaita palelee aina. Mutta ihanaa saada lisää jalkavoiteita.

17. Essie Gel Couture kynsilakka sävyssä 542 all checked out. Vaikka olenkin ruvennut lakkailemaan kynsiäni, oli tämä ainakin sävynsä puolesta vähän blaah. Toisaalta en tiedä mistä sävystä olisin jaksanut innostua sillä omistan niin paljon lakkoja. Mutta ruskeat eivät ole se omin juttuni. Tulen kyllä tätäkin käyttämään jossain vaiheessa. 

18. Hjärtligt Vårdande Leave-in. Ruotsinkieli ei ole se oma vahvuuteni, mutta jonkinsortin hiuksiin jätettävä hoito tämä on ja niille on aina käyttöä. Juuri sain yhden ihanan tuotteen loppumaan ja nyt tehokäytössä on 2 vähän vanhempaa tuotetta. Huomaa että tänä vuonna ei ole paljoa hiustuotteita mennyt kun tammikuussa leikkautin lyhyen tukan ja olen sitä nyt ahkerasti kasvattanut.

Sellaiset luukut. Vielä olisi viimeiset 6 esiteltävänä, yritän nyt viikonlopun aikana nakutella sen.

Ihanaa viikonloppua!

-T


torstai 26. joulukuuta 2024

Joulukalenterien luukut 7-12

 Moikka!

Joulu se tuli ja meni, toivottavasti teillä oli mukavaa. Itse olin aattona poikaystäväni kanssa hänen ystävien luona ja joulupäivänä menin sitten omien ystävien luo iltaa istumaan. Oli oikein mukavaa. Nyt on sitten valmis ottamaan uuden vuoden vastaan.

Käydäänpä sitten pikaisesti läpi seuraavat 6 luukkua joulukalentereista.

Minnin joulukalenteri:


7. Pure Crème Visage. Itselle tuntematon merkki, mutta varmasti sopiva tuote hajusteettomuuden takia. Menee voide jonoon, sillä vielä on paljon käytettävänä edellisistä kalentereista.
8. John Frieda Vibrant Shine Shampoo. Shampoita on aina kiva testata. Myös tämä menee hetkeksi jonoon jotta saan edellisiä käytettyä loppuun.

9. Catrice Pro Slim Eyeshadow Palette. Jee, rakastan luomivärejä!! Ja Catricelta mulla ei olekaan yhtään luomiväriä ennestään. Menee heti huomenna testiin.

10. Carmex Classic. Yksi luottotuotteistani. Mulla on tällä hetkellä 2 eri carmexia avattuna, joten tämäkin joutuu hetken odottelemaan korkkaamista.

11. Superfluid In The Clear Blemish Aid Face Serum. Olen seerumeiden suurkuluttaja, joten käyttöön tulee. Merkki on itselleni tuntematon, joten kiva päästä testailemaan jotain uutta.

12. Superfluid Square One Gentle Foam Cleanser. Saman sarjan putsari. Myös tämän otan ilolla käyttöön.

MiNy:


7. IDCinstitute Almond Body Lotion. Lisää tavaraa reissupussiin. Ei ole enää montaa viikkoa kun Lanzarote kutsuu!

8. IDCinstitute Berrys Bath Confetti. Nyt kun on tullut kaikenlaisia kylpyjuttuja, niin voisi ruveta tekemään enemmän vaikka jalkakylpyjä kun ei tuota ammetta ole. Nää vois olla hauskoja vaikka ystävänpäivänä jos tekisi miehelle jalkakylvyn ja hieronnan.

9. IDCinstitute Pomegranate Lip Balm. Lisää huulirasvoja, mutta näitä kyllä meneekin. 

10. Kylpypommi vai mikä lie. Ystäväni tytär rakastaa kaikkea tällaista kylpyjuttua, joten varmaan osan näistä laitan erilleen ja lähetän hänelle.

11. IDCinstitute Apple Face Cream. Näitä pieniä voiteita mulla on jonkun verran, mutta kyllä tämäkin jossain vaiheessa pääsee reissupussiin.

12. IDCinstitute Almond Shampoo. Pitää ehkä kerran testata tätä ennen kuin laittaa reissupussiin. Se shampoo joka mulla nyt on siellä ei ole kauhean hyvä. Olen jonkun verran tarkka siitä millä hiukseni pesen sillä vaadin shampoolta ennen kaikkea pesevyyttä.

Lyko:


7. Klairs Rich Moist Soothing Cream. Lisää voiteita jonoon. Mutta käyttöön tulee. Siinä vaan on jotain kun saat edellisen loppuessa valita uuden voiteen.

8. XBROW Eyebrow Conditioner. Mulla on vielä viime vuodelta saman sarjan ripsiseerumi korkkaamatta. Ehkä voisin yrittää käyttää näitä samaan aikaan... Olen vain tässä kärsinyt muutamaan otteeseen luomirakkulasta oikeassa silmässäni, mikä on saanut silmäluomeni turpoamaan lähes umpeen. Silloin ei kyllä viitsi tai edes halua laittaa siihen mitään ylimääräistä. Kulmani kyllä tarvitsisivat vahvistusta. Ne eivät vieläkään ole toipuneet 2000-luvun alun suuresta nyppimisbuumista.

9. Essence Lash Without Limits Mascara ja Metaglow Multi-reflective Lip Gloss. Täältä tulikin 2 tuotetta. Olen aktivoitunut käyttämään huulikiiltoja joten olen tuosta kiillosta iloinen. Vaikka yritän nyt epätoivoisesti käyttää jotain supervanhoja pois jotka eivät ole vielä menneet pilalle. Jotkut kiillot kestää kyllä todella kauan hyvänä. Ja Essencen ripsarit ovat olleen oikein toimivia.

10. Waterclouds Dry Clean Hairspray. Tämä on vissiin jonkinlainen kuivashampoon ja hiuslakan yhdistelmä? En oikein ottanut selvää... Mielenkiinnolla testaan.

11. Dermaceutic K Ceutic Post-treatment Cream. Mielenkiintoisen oloinen tuote. Pitäisi olla sopiva juuri punoittavalle iholle ja sisältää suojakertoimen 50. Tulee käyttöön.

12. 3ina 503 The Longwear Lipstick. Kerrankin sopiva neutraali sävy. En vain osaa pienten huulieni kanssa käyttää kirkkaita punia. Aaton aattona laitoin töihin punaista huulipunaa ja vaikka olin töissä vain 3 tuntia, tunsin oloni erittäin epämukavaksi ja koko ajan piti käydä tarkistamassa että huulipuna ei ole levinnyt...

Siinäpä oli ne luukut. Nyt saan nämä tuotteet laitettua paikoilleen ja otettua tarvittaessa käyttöön. Kosmetiikkalaatikkoni jossa säilytän vuoroaan odottavia tuotteita rupeaa olemaan jo aika täynnä. Mutta onneksi tässä kuussa on jo loppunut kivasti tuotteita.

Ihanaa loppuvuotta!

-T


tiistai 17. joulukuuta 2024

Joulukalenterien luukut 1-6

 Moikka!

Joulu lähestyy uhkaavasti, mutta vielä on onneksi luukkuja avattavana. Mulla on tänä vuonna 3 kalenteria; perinteinen Minnin joulukalenteri, Lykon kalenteri sekä MiNyn kalenteri jonka poikaystäväni osti minulle.

Pidemmittä puheitta, katsotaan mitä ensimmäiset 6 luukkua sisälsivät per kalenteri.

Minnin joulukalenteri:


1. The foot factory coconut soak. Olen aina ihastellut näitä hauskoja pulloja, mutta kokemusta näistä tuotteista ei ole.
2. Linea nordic the berries eye cream. Mulle tuntematon merkki, mutta rakastan silmänympärysvoiteita, joten ilolla otan käyttöön.

3. Make up store smoke matt kajalkynä. Kajaleita löytyy yllinkyllin, mutta kyllä niitä myös käytän. Menee jonoon odottelemaan vuoroaan.

4. Frank body original coffee scrub. Tätä testailen kyllä mielenkiinnolla. Onneksi pidän kahvin tuoksusta vaikka mausta en pidäkään.

5. John Frieda deep sea hydration moisturising hair mask. Hiusnaamiot ovat aina tervetulleita. En ole John Friedan tuotteita käyttänyt varmaan 20 vuoteen.

6. John Frieda frizz ease deep conditioner. Lisää Friedaa kehiin. Tän hoitoaineen voisi melkein laittaa reissupussiin tulevalle Lanzaroten matkalle. 

MiNy:


1. IDCinstitute aloe vera face scrub. Tästä kalenterista on tullut kivoja pikkukokoja, joten ei ihan heti tarvitse ostaa reissupussiin täytettä. Tosin harvemmin esim. kuorintoja otan reissuihin mukaan.

2. IDCinstitute coconut foot cream. Tämän voisin kyllä laittaa reissupussiin, sillä mulla ei ole pientä jalkavoidetta. Käytän yleensä tavallista vartalovoidetta.

3. Vanilja palasaippua. Tykkään palasaippuoista, joten käyttöön tulee.

4. Jalkakylpypommi. Pitänee ruveta tekemään jalkakylpyjä kun niihin tulee aineksia.

5. Kynsiviila. Huoh. Voiko tylsempää olla? Toisaalta, tämäkin kokonsa puolesta menisi reissussa hyvin. Yleensä silloin tulee tarve viilalle kun sitä ei ole mukana.

6. IDCinstitute pomegranate face wash. Tämä kalenteri oli kyllä edullinen, siksi tuotteet ovat pieniä. Mutta ei se mua haittaa.

Lyko:


1. Haruharu wonder black rice bakuchiol eye cream. Jee, lisää silmänympärysvoiteita!! Ja vielä korealaista. Mutta hetki menee ennen kuin pääsee käyttöön.

2. Lumene dewy glow setting spray. Näitäkin menee tasaiseen tahtiin. Juuri viime kuussa ostin uuden jonon jatkeeksi, joten hetki menee ennen kuin tähän tartun.

3. Torriden dive in serum. Olen seerumeiden suurkuluttaja, joten tulee todellakin käyttöön. Mulle uusi merkki. 

4. Sophie Elise Glöd face palette. Tästä ilahduin todella paljon. Niin kaunis kasvopaletti josta löytyy contour, bronzer, highlighter ja poskipuna. 

5. Ida Warg repair hair mask. Viime vuonna sain poikaystävältäni lahjaksi lahjakortin Kicksiin josta ostin mm. Ida Wargin shampoon ja hoitoaineen. Ne ovat vieläkin korkkaamatta, sillä jonossa on niin paljon muita shampoita. Pitää ne kohta ottaa käyttöön ja käyttää tätä maskia siinä jatkona.

6. By Lyko flat foundation brush. Tämä oli vähän blaah, sillä olen niin meikkisieni -ihminen. Mutta pakkohan tämä on testata.


Tässä vielä kuva tuosta ihanasta kasvopaletista. Nyt saan sen vihdoinkin korkattua käyttöön koska sain esiteltyä sen täällä. Säilytän kaikkia kalenterituotteita yhdessä korissa kunnes saan niistä kirjoitettua tänne, sillä muuten ne katoaa johonkin asunnon uumeniin. Olen myös pitänyt kirjaa mitä tuli mistäkin kalenterista ja mistä luukusta, jotta saan ne esiteltyä järjestyksessä. 

Onko teillä kalenteria? Oletteko olleet tyytyväisiä?

-T


lauantai 14. joulukuuta 2024

Berliinin ostokset

 Moikka!

Itsenäisyyspäivän tienoilla käytiin minilomalla Berliinissä parin ystävän ja poikaystäväni kanssa. Olen kerran aiemmin ollut Berliinissä, mutta poikaystävälleni se oli ensimmäinen kerta, joten pitihän sitä käydä kaikki nähtävyydet katsomassa uudestaan. Aikaa löytyi myös shoppailulle. Itse ostin lähinnä kosmetiikkaa sekä allergialääkettä, sillä oikea silmäluomeni turposi mahtavasti reissun aikana. Ei tullut sitten meikattua sillä reissulla vaikka meikkipussi oli mukana...

No mut sit niihin ostoksiin.


Hello Kitty on vaan niin ihana. Primarkista löysin harjan joka tuntuu aivan ihanalta hiuksissa ja päänahassa. Lisäksi en voisi enää elää ilman rannesuojia kasvojenpesussa, joten olihan nekin pakko ottaa Hello Kitty kuosissa mukaan. Ja hiusdonitseja. Niitä tarvii aina.


TK Maxxista en voinut olla ostamatta tätä supersöpöä kasivoidesettiä. Mitenkähän nämä raaskii käyttää?


Bonnyhill on mulle tuntematon merkki, mutta nämäkin näyttivät niin söpöiltä ja olivat edullisia. En tiedä miksi, mutta olen huomannut että musta on kivaa ostaa kasvovesiä..


Näitä Isanan kapseleita ostin ison kasan Rossmannilta, mutta itselleni vain nämä kaksi. Lopuista teen pienet lahjapussit ystävilleni. Nämä maksoivat 0,79€ kpl kun taas esim. Tokmannilla olen nähnyt näitä jotain 5€ hintaan.
En nyt tajunnut laittaa tuotteita siinä järjestyksessä mistä ne ostin, mutta tämän Radiant Beautyn Kollageeniseerumin ostin myös TK Maxxista. Rakastan seerumeita.



Olen nähnyt elokuvan Mean girls varmaan tuhat kertaa. En sitä uutta versiota siis. Joten en millään voinut jättää tätä Revolutionin Burn book -palettia kaupan hyllylle. Ja vielä alennuksella. Myös TK Maxxilta.


Poikaystäväni halusi välttämättä ostaa mulle Berliinin lentokentältä kaksi tuoksua. Suostuin tähän koska tuoksut olivat alennuksessa. Päädyin näihin kahteen, Moschino Pink Bouquet ja Escada Celebrate N.O.W.


Itse ostin Primarkista tämän PS... True Destiny tuoksun koska onnistuin kadottamaan oman tuoksuni. Mulla oli siis mukana vain sellainen näytekokoinen tuoksu. Joka sitten löytyi sen jälkeen kun olin tämän ostanut...

Sellasta. Omasta mielestä hyvät ostokset. Jotenkin ulkomailla aina villiintyy kun pääsee sellaisiin kauppoihin joita ei suomessa ole.

Ootteko käyny reissuissa viime aikoina? Tammikuussa lähdetään sit isommalla porukalla Lanzarotelle. Ihanaa.

-T


perjantai 13. joulukuuta 2024

Joukostamme poistuneet marraskuu -24

 Moikka!

Käydäänpä pikaisesti läpi marraskuussa loppuneet tuotteet että päästään kurkkimaan mitä joulukalentereista on tullut sekä mitä tuli ostettua minilomalta Berliinistä.

Ihan kaikki tässä ei oo marraskuussa loppuneita, vaan osa on jo syyskuussa Kreetan reissulla loppuneita jotka oli sitten unohtunut muualle pyörimään. Lisäsin ne nyt kuitenkin tähän mukaan.



Gliss Oil Nutrive Nourish Shampoo ja Conditioner.
Tämä oli mukava kaksikko. Shampoo pesi hyvin ja jätti hiukset pehmeiksi. Ehkä jopa pikkuisen liian pehmeiksi että teki mieli pestä vielä toisella shampoolla (minkä kyllä teen joka kerta) että saisi hiukset oikein kunnolla puhtaiksi.
Hoitoaine taas selvitti ja siloitti hyvin. Tuoksusta en oikein osaa sanoa... Tiedättekö sen tuoksun kun joku käy suihkussa ja kylppärissä on sen jälkeen sellainen tietty tuoksu? Itse aina yhdistän sen tuoksun etelänmatkoille. Eli omaan nenään hyvä tuoksu.


Piiink Refresh Dry Shampoo.
Ihanan pinkki pullo, mutta ei oikein soveltunut tummahiuksiselle. Jätti todella valkoiset jäljet joita saikin sitten urakalla harjata pois. Muuten ihan ok, ei kuitenkaan täydellinen omalle rasvaletille.

Biozell Volumizing Dry Shampoo.
Tästä käytinkin hetki sitten täysikokoisen version. Ei oikein sovi mun tukalle. Jättää lähmäiseksi eikä vie rasvaisuutta pois.


Eleven Detangle My Hair Leave -in Spray.
Kevyt kosteuttava ja selvittävä spray hiuksille. Ehkä hieman liian kevyt omille hiuksille. Kyllä tämä ehkä pikkuisen kosteutti, mutta kuten olen monta kertaa sanonut, en oikein huomaa eroa siinä käytänkö näitä suihkeita vai en. Käytän silti. Suihke oli hyvä, mutta loppuvaiheessa jouduin siirtämään loput matkapulloon koska en olisi tästä saanut kaikkea käytettyä.


Pure & Care Cooling & Relaxing Foot Gel.
Kesäksi ostin kevyemmän jalkageelin. Tämä oli raikasta ja mukava juuri kesähelteillä, mutta huomasin että kantapääni eivät pysyneet niin pehmeinä kuin voidemaisilla jalkavoiteilla. Syksyn tullessa lisäsin tämän joukkoon öljyä tuomaan lisäkosteutta. Sanoisin että hyväkuntoisille jaloille tämä on hyvä.


LV Perusvoide Extra.
Tästä tulee mun luottotuote talveksi. Sain tämän ystävältäni ja uusi on jo odottamassa. Voisi luulla että tämä on paksua jankkia, mutta voide on erittäin notkeaa ja imeytyy nopeasti. Olen nyt ruvennut käyttämään öljyvarastojani pois ja joka kerta kun rasvaan kroppani, sekoitan voiteeseen öljyä. Tämä LV + öljy takaa sen että ihoni ei kutise pätkääkään.


Rituals The Ritual Of Karma.
Tämä pikku suihkugeeli loppui jo syyskuussa, mutta pääsee nyt näiden joukkoon. 
Ritualsin tuotteet ovat ihania ja hyvän tuoksuisia. Eikä tämäkään ollut poikkeus. Näissä pienissä purkeissa vaan on se huono että nämä vuotavat helposti. Mulla oli toinen samanlainen mukana Berliinissä ja kotiin tullessa se oli vuotanut kosmetiikkapussiin. Tai ehkä mulla vaan kävi huono tuuri. Ihana tuote, huono pakkaus.


Lumene Waterproof Make -up Remover.
Tarvitseeko tästä edes sanoa mitään? Luottotuote jota tulee aina ostettua uudestaan.


Dior Micellar Water.
Sain tän joskus äidiltäni ja laitoin sen sitten reissupussiin. Käytän yleensä matkoilla misellivettä silmämeikin poistoon että ei tarvitse sitä erikseen ottaa mukaan, mutta tämä ei toiminut siinä ollenkaan. Tämä ei poistanut edes luomiväriä, ripsiväristä puhumattakaan. Käytin sitten tämän kasvovetenä. Mietin vain paljonkohan täysikokoinen pullo maksaa...


Joik Rose Facial Mist.
Luin että ruusu olisi ihonhoidossa erittäin hyvä ainesosa, varsinkin ärtyneelle iholle sekä ruusufinnille. Löysin tämän Joikin Citymarketista alennuksella ja päätin kokeilla. En hirveästi ole käyttänyt ruusuisia tuotteita ihonhoidossa, sillä en jotenkin pidä niiden tuoksusta. Ruusut kukkakimppuna tuoksuu hyvältä, mutta mielestäni ei kosmetiikassa. Pullo on kaunis ja tyylikäs ja tässä oli aika mieto tuoksu. Suihke oli vähän ongelmallinen, sillä en oikein löytänyt sopivaa etäisyyttä. Joko suihke ei ulottunut kasvoille asti tai sitten sen suorastaan räjähti naamalle. Muiden suihkeiden kanssa ei ole tätä ongelmaa. En huomannut että tämä olisi tehnyt yhtään mitään ruusufinnilleni, välillä se hieman ärsytti sitä. Pitää kokeilla jotain toista tuotetta. Muuten tämä oli ihan kiva lisä iltarutiiniin.


Maria Åkerberg Papaya Peeling.
Vahvan tuoksuinen kuorinta jota pystyi käyttämään kahdella tavalla, joko raekuorintana tai entsyymikuorintana. Kokeilin molemmilla tavoilla. Kuivalle iholle laittaessa oli aivan liian rajua mun iholle. Kuorivat partikkelit oli jotenkin tosi teräviä. Mutta jos laittoi kostealle iholle, rakeet sulivat sekunnissa. Tästä jäi vähän öljyinen tunne kasvoille, mikä ei itseäni haitannut. Purkin suu jäi välillä tukkoon ja kun yritti puristaa tuotetta ulos, sitä saattoi tulla noin viiden kerran edestä.


Clinique Liquid Facial Soap.
Tämä oli kyllä todella riittoisa näin pieneksi tuubiksi. Reissupussissa kulki pitkään mukana. Käytin toiseen vaiheen putsarina ja oli kyllä oikein miellyttävä. Ei kuivattanut tai ärsyttänyt ihoa.


Swiss Clinic Face Perfecting Dry Mask.
Noh... Tämähän oli vanha kuin taivas. En vain saanut tätä koskaan käytettyä kun en oikein tiennyt miten tämä käytetään. Sitten luin eräästä blogista miten se toimii ja päätin kokeilla. Parasta ennen päiväyshän oli paukkunut jo 5 vuotta sitten 😅 Tämä on siis kaksiosainen kuiva kangasnaamio. Toinen osa tulee silmille ja otsalle ja toinen siitä alaspäin (muistaakseni). Sitten naamiota oli tarkoitus hieroa että se aktivoituisi. Noh... tämähän oli jo aivan rutikuiva eikä tästä mitään irronnut vaikka kuinka hinkkasin. Lisäksi korvien taakse tulevat lenksut painoivat ikävästi. No se siitä.


LV Regenerating Night Cream.
Toinen tällainen pussukassa tuleva LV:n voide. Käytin jo samanlaisen päivävoiteen. Edelleen olen sitä mieltä että tämmöiset pakkaukset ovat hankalia. Tämä kyseinen voide ei ollut tarpeeksi kosteuttavaa vaan piti laittaa aina lisäksi joku kosteuttava naamio päälle. Ja en tiedä johtuiko se muista samaan aikaan käyttämistäni tuotteista, mutta tämä vähän kirveli iholla...


Possibility Delicious Desserts Hand Cream.
Nämä taisi maksaa Rustassa jonkun euron kappale, joten otin näitä useamman. Pakkaukset näytti niin herkullisilta ja ajattelin näiden tuoksuvan lumoavilta. Raspberry Pavlova, haloo?? Mutta tuoksuhan oli sitten aika mieto ja keinotekoinen, sekä itse voide aika lirua. Mutta ei se mitään. Käytin tämän ja käytän myös ne muut aamuisin ennen töihin lähtöä. Siihen tämä soveltuu ihan hyvin.


Pretty Moisturising Lip Balm Coconut.
Sain tämän huulirasvan kosmetologiltani lahjaksi ja käytin sen kylppärihuulivoiteena. Eli aina hampaidenpesun jälkeen sekä muutenkin tarvittaessa. Tykkäsin tosi paljon. Mieto kookoksen tuoksu, hyvin kosteuttava. Ja koska puikkomuodossa, olen tämän myös kaivellut tyhjäksi.


Dance Legend kynsilakka sävyssä Zuma.
Tämä ei loppunut vaan oli jo kuivahtanut kun kävin kynsilakkoja läpi. Joten kuivatin tämän loppuun ja heitän nyt menemään. Tämä oli hauska lakka jossa oli ihania tähtiä ja glitteriä. Olen taas ruvennut lakkailemaan kynsiä koska nykyisen työkuvan kautta ne jopa pysyy mun kynsillä enemmän kuin puolipäivää. Mutta en edelleenkään jaksa ruveta kikkailemaan lakkojen kanssa. Enkä edes osaa...


Näistä tuoksunäytteistä loppui tuo Katy Perry Killer Queen josta tykkään paljon.
En tiedä oliko Marc Jacobsin Decadence mennyt pilalle, mutta ainakin haisi todella pahalle. Meni reissussa vessatuoksuna mutta nyt tuo pikkujämä lentää roskiin.
Nina Ricci Les Delices de Nina ei myöskään loppunut ihan kokonaan, mutta siitä hajosi reissussa tuo pumppu ja saa nyt mennä myös roskiin. Tuoksuja mulla on enemmän kuin tarpeeksi.

Huh, olihan siinä kasa. Nyt on hirveä tsemppi päällä että saisi tässäkin kuussa purkkeja tyhjenemään koska lisää tulee koko ajan.

Ihanaa joulun odotusta!

-T


sunnuntai 17. marraskuuta 2024

Joukostamme poistuneet lokakuu -24

 Moikka!

Nyt olisi hyvä hetki käydä nämä muutamat lokakuussa loppuneet tuotteet läpi. Ei niitä paljoa ole, mutta mukana on pari sellaista ikuisuustuotetta.



Olaplex No. 8 Bond Intense Moisture Mask.
Tämä on toinen niistä tuotteista jotka on pyörinyt kauan käytössä. Tämä vain ei tehnyt oikein mitään. Ohjeeksi annettiin 1-2 pumppausta, mutta ne eivät tehneet mitään vaan hiukset jäivät takkuisiksi. Jos taas laitoin enemmän kuin 1-2 pumppausta, hiuksista tuli lähmäiset. Olaplexit on ollu todella suosittuja, mutta mua ne ei valitettavasti ole vakuuttanut.


System 4 Scalp Tonic.
Tämä oli se toinen ikuisuustuote, mutta vain siitä syystä että aina unohdin tämän olemassaolon. Vasta kun päänahan kutina meni ylivoimaiseksi muistin tämän olevan jossain. Ja yleensä käytän mieluummin apteekin nesteitä jos kutina menee pahaksi. 
Tämä oli sellaista viilentävää ja riippui ihan kuun ja tähtien asennosta sainko tällä helpoitusta juuri sen hetken kutinaan. Sisältää salisyylihappoa joka kuorii ihoa, mutta se on incilistassa jossain puolessa välissä, että hyvin hellävarainen on.


Erisan Täyteläinen Suihkusaippua.
Tämäkin on kyllä jonkun aikaa lojunut kylppärissä, mutta nyt tehokäytin sen pois. Ostelen välillä näitä hajusteettomia suihkutuotteita allergian takia ja varsinkin talvisin yritän välttää sitä hillitöntä kutinaa. Mutta tämä kun oli suihkuSAIPPUA, niin huomasin tämän vähän kuivattavan ihoa. Muuten tämä oli ihan ok tuote, vaikkakin aika tylsä. Tuon kuivattavuuden takia en tätä enää ostaisi.


Tash. Sisterhood Empow Hyaluronic Serum.
Mulle aivan uusi ja tuntematon merkki, mutta bongasin tämän Sokoksella -70% alennuksella, niin pitihän se ottaa mukaan. Nopealla googlauksella kyseessä näyttäisi olevan ruotsalainen luonnonkosmetiikkamerkki. Tämä seerumi oli kyllä täyttä kultaa! Imeytyi hyvin, kosteutti ja pehmitti ihoa ja sai ihon tuntumaan niiiiiiiiin sileältä. Todellakin tutustumisen arvoinen merkki. Pikkuisena miinuksena annan sen että jouduin ottamaan tästä pullosta korkin pois koska siitä irtosi se hopeinen pinnoite ja sitten naama oli täynnä hopeista hötöä.


Glamglow Glowsetter Makeup Setting Spray.
Minähän olen niitä ihmisiä joille näiden tuotteiden käyttö on lähinnä tapa joka on tullut jäädäkseen. En välttämättä huomaa mitään eroa meikin pysyvyydessä käytin näitä tai en. Tämän ostin joskus Jyväskylän sokokselta alennuksesta, olisikohan tämäkin ollut -70%. Tätä ei vissiin enää edes saa.
Pinkki ulkonäkö miellyttää silmää ja olihan tuote kaikinpuolin miellyttävä käyttää. Suihke oli tasainen, tuoksu oli pehmeä ja mikä tärkeintä (ainakin mulle) tämä ei ärsyttänyt ihoa.



Lovisia Pokémon Pressed Powder.
Silloin kun tilasin sitä Japaniboxia, tuli sieltä tämä supersuloinen Pikachu -puuteri. Puuteri oli todella kaunis, se oli valkoista ja pinnalla oli vaalenapunainen ja kellertävä sydän. Tuo vippakin on niin söpö. Käytin tosin erillistä vippaa tämän kanssa. Vaikka puuteri oli valkoista, ei se jättänyt ihoa kalpeaksi. Piti ihon ihan hyvin mattaisena, mutta ei aivan koko päivää. 


Lumene Birch Black Mascara.
Lumenen tehtaanmyymälästä ostin tämän Lumenen ripsarin. Mulla ei ihan hirveästi ole kokemusta Lumenen ripsiväreistä, joten siksikin halusin kokeilla pitkästä aikaa jotain.
Tämä oli sellainen perusripsiväri. Kaareva harja ja aika paksu koostumus. En nyt tällä saanut mitään räpsyripsiä aikaan vaan ihan sellaiset kivat arkiripset. Massa vaan kuivui aika nopeasti ja rupesi päivän mittaan varisemaan alaluomille. Lisäksi massa sotkeentui ikävästi tuohon "liitoskohtaan".

Siinäpä ne sitten oli. 7 tuotetta, mutta kaikki kuitenkin täysikokoisia.
Tässä kuussa mulla on sormet ristissä että loppuisi enemmän tuotteita. Muutama on jo ihan siinä hilkulla että ehkä jo ensi viikon aikana saa heittää hyvästit niille.

-T